Kako koristiti Platno održivog poslovnog modela

Kako bismo vam pomogli u dizajniranju vašeg poslovnog modela, možemo upotrijebiti alat koji se zove platno poslovnog modela. Ovo nam platno pomaže da razmotrimo sve potrebne građevne blokove koji su nam potrebni za uspješno stvaranje, isporuku i zahvaćanje vrijednosti.

Platno poslovnog modela koristi se za razvoj ideje u održivi poslovni model. To je alat za strateško upravljanje koji vam omogućuje vizualizaciju i procjenu vaše poslovne ideje ili koncepta. To je dokument od jedne stranice koji sadrži devet okvira koji predstavljaju različite temeljne elemente poslovanja. 

Zašto vam treba platno poslovnog modela (PPM) 

  • PPM pruža brzi pregled poslovnog modela i nema nepotrebnih detalja u usporedbi s tradicionalnim poslovnim planom. 

  • Vizualna priroda platna poslovnog modela olakšava razumijevanje bilo kojoj publici. 

  • Lakše ga je uređivati i lako se može dijeliti sa zaposlenicima i dionicima. 

  • Platno poslovnog modela mogu koristiti velike korporacije kao i startupi sa samo nekoliko zaposlenika. 

  • Pojašnjava kako su različiti aspekti poslovanja međusobno povezani. 

  • Možete koristiti PPM predložak za vođenje sesije razmišljanja o učinkovitom definiranju vašeg poslovnog modela. 

Platno troslojnog poslovnog modela (TLBMC) alat je koji nam pomaže u istraživanju inovacija poslovnog modela usmjerenog na održivost. Proširuje poslovnu dimenziju platna s dodatkom ekološke dimenzije koja se temelji na perspektivi životnog ciklusa i društvene dimenzije koja se temelji na perspektivi dionika. 

Kako bi doprinijeli održivoj tranziciji poduzeća koja grade, poduzetnici moraju biti u stanju analizirati ekonomski, društveni i okolišni utjecaj poslovnog modela, a svi su oni uključeni u troslojni poslovni model. 

Alexandre Joyce i Raymond L. Paquin, istraživači sa Sveučilišta Concordia Montreal razvili su ovo platno održivog poslovnog modela s idejom da će "inovacija poslovnog modela koja uzima u obzir pristup trostruke donje linije biti održivija tijekom vremena". 

Kako ga ispuniti 

Postoji devet građevnih blokova u svakom od tri sloja i također na svakom od dva nova sloja. Joyce i Paquin dodali su dva nova sloja nastavljajući strukturu izvornog platna. 

Drugi sloj izgrađen je s pristupom razmišljanja o životnom ciklusu okoliša, a treći sloj potiče pristup dionika društvenim pitanjima. Možda će vam ovo biti koristan alat, ali nemojte se osjećati prisiljenim dovršiti sve građevne blokove triju slojeva ako vam ne pomaže da shvatite kako vaša ideja ili proizvod mogu funkcionirati. 

Prvi sloj je ekonomski sloj koji se odnosi na povrat financijskog kapitala. 

Ovo je tradicionalni poslovni model platna koji se dobro koristi u praksi diljem svijeta. Koristan način za početak je sa segmentima kupaca na desnoj strani povezanim s vrijednosnom ponudom u središtu. Detaljno opišite tko bi bili vaši korisnici, tko bi bili kupci koji plaćaju i zapitajte se jesu li to isti ljudi ili možda različiti. Nakon ovih pitanja zapitajte se koja je vrijednost koju im nudite, drugim riječima, koje potrebe kupaca zadovoljavate ili kako im pomažete da riješe svoje probleme. 

Povezujući ova dva elementa nastaju naši odnosi s kupcima i kanali. Neka korisna pitanja koja treba postaviti kako bismo definirali ove točke su: kako ćemo dobiti kupce? i kako će kupci pronaći i kupiti našu ponudu ? 

Na lijevoj strani, procjenjuju se aktivnosti kroz koje će vaš poslovni model stvoriti vrijednost : koje su ključne aktivnosti koje vaša tvrtka obavlja ili će obavljati? Na primjer, fokusirate li se na proizvodnju određenog proizvoda ili bolje rečeno na marketing i distribuciju? Kakvi su resursi potrebni za obavljanje ovih aktivnosti? i trebaju li vam određeni partneri da bi poslovni model bio uspješan? 

Na kraju, na dnu platna, možete opisati ekonomsku vrijednost. Identificirajte sve potrebne troškove koji nastaju za vaše poslovanje. S druge strane, razmislite kako vaš poslovni model zarađuje. Ukratko , koji je model prihoda? 

Drugi sloj platna usredotočen je na ekološke aspekte našeg poslovnog modela. 

 

U središtu platna je funkcionalna vrijednost. Ovo je ideja o tome što je ponuda u smislu fizičkih količina i najbolje ju je primijeniti na ponude proizvoda. Na primjer, planiramo prodavati litre ekološkog mlijeka dnevno. Ako se vaša ideja ne može opisati ovim uvjetima, slobodno ostavite ovo prazno iako vas potičemo da istražite utjecaj digitalnih usluga na okoliš. 

Lijeva strana platna procjenjuje utjecaj na okoliš ili koristi koje stvara proizvodnja, nabava materijala, kao i ostali materijali te outsourcing. Razmislite o utjecaju na okoliš ključnih materijala koje koristite, poput zgrada, vozila ili tehnološke infrastrukture. Dobra ideja je razmišljati o vodi i energiji za procese vaše proizvodnje i procesa vaših dobavljača ili možda drugih povezanih s gubitkom bioraznolikosti ili gubitkom kvalitete tla. 

Na desnoj strani faza distribucije i elementi kraja životnog vijeka. Opišite utjecaj na okoliš ili dobrobiti vaše ponude nakon što je van vaše kontrole, dok se više ne koristi ili se odbaci. To se može odnositi na fizičke proizvode kao što su knjige. Možda razmišljate o proizvodu koji je dizajniran za ponovnu upotrebu pa se možete zapitati kakav je bio utjecaj premještanja proizvoda i kako minimiziramo negativan utjecaj faze korištenja. 

Na dnu platna je vrijednosti za okoliš. Ovdje se postavljaju pitanja kako naš poslovni model negativno utječe na okoliš i kako pozitivno povećava koristi ili smanjuje postojeće negativne utjecaje. Ova je komponenta najvažnija na platnu i može se koristiti bez ostalih sastavnih dijelova. 

Kako koristiti sloj okoliša:  
Počnite od središta: 

1) Funkcionalna vrijednost: Povezana je s volumenom ili količinama proizvoda. Na primjer: litre ekološkog mlijeka dnevno. Ako se vaša ideja ne može opisati ovim uvjetima, slobodno ostavite ovo prazno. 

Idite lijevo: 

2) Materijali: za proizvođače, fizički materijali se kupuju i transformiraju kako bi stvorili veću vrijednost za klijenta. Davatelji usluga svoje materijale ne moraju nužno predati klijentu. Pružatelji usluga također troše materijale u obliku potrošnog materijala kao što su papir i plin te u obliku imovine kao što su računala, vozila i uredske zgrade. Povezan je s ključnim resursima u PPM-u 

3) Proizvodnja: za proizvođača procesi su ti koji transformiraju osnovni materijal ili sastavljaju dijelove u konačni proizvod. Za pružatelja usluga: vođenje IT infrastrukture, vožnja automobila ili grijanje i ventilacija uredskih prostora i servisnih točaka. 

4 ) Ostali materijali i outsourcing: Svi različiti materijalni resursi i proizvodne aktivnosti koje se ne smatraju dijelom osnovne djelatnosti. Potrošni materijal kao što je voda može doći iz zaliha koje se nalaze u lokalnoj rijeci. Dobra ideja je razmisliti o vodi i energiji koju koristite. Poduzetnici koji mogu odlučiti koristiti ili biti u prostoru koji koristi vjetar ili solarnu energiju. 

Idite desno: 

5) Distribucija: Nakon što je prijedlog vrijednosti spreman za isporuku, distribuira se kroz kanale različitim metodama transporta u različitim rješenjima pakiranja. vrsta prijevoza, prijeđena udaljenost, težina ili obujam koji se prevozi. Za pružatelje usluga, putovanje zaposlenika prema klijentima ili poštanske pošiljke mogu se smatrati dijelom distribucije. Digitalna distribucija ima utjecaj na okoliš. 

6). Faza korištenja: utjecaj interakcije vašeg korisnika s vašim proizvodom ili uslugom. Faza upotrebe također uključuje aspekte relevantne za održavanje i popravak. Za pružatelje usluga, faza korištenja također zahtijeva potrošnju stvari i energije. 

7 ) Kraj života Počinje kada korisnik odluči prekinuti potrošnju prijedloga vrijednosti. Za materijalne proizvode postoje opcije kao što su ponovna proizvodnja, prenamjena, recikliranje, rastavljanje, spaljivanje ili odlaganje. Za pružatelje usluga, kraj životnog vijeka se odnosi na prethodno opisano upravljanje materijalnom imovinom. 

Završite na dnu: 

8 i 9) Utjecaj i koristi na okoliš. Navedite dokaze da vaš projekt/posao negativno utječe na okoliš i kako pozitivno povećava koristi ili smanjuje postojeće negativne utjecaje. Ova je komponenta najvažnija na platnu i može se koristiti bez ostalih sastavnih dijelova. potičemo vas da istražite utjecaj digitalnih usluga na okoliš. 

Treći sloj razmatra kako nudimo, stvaramo i isporučujemo vrijednost za društvo, za ljude. 

Središte platna postavlja pitanje kako stvaramo vrijednost za društvo. Zatim možete razmotriti dva važna dionika - s krajnje lijeve strane lokalne zajednice, a zatim s krajnje desne strane - krajnji korisnik. Dobro je postaviti pitanje kako naša ponuda poboljšava njihovu kvalitetu života. 

Zatim, možemo razmotriti društvenu kulturu i opseg dosega te važna pitanja za poslovne modele s utjecajem. Možemo se zapitati kako jačamo pozitivnu društvenu kulturu i koliki će biti razmjer našeg društvenog utjecaja: Ako je ograničen na malo geografsko područje, kako možete povećati svoju ljestvicu dosega kroz promjenjive i široko rasprostranjene odnose? 

Nakon toga, na redu su dvije komponente s lijeve strane: upravljanje i zaposlenici. Prvi se odnosi na to kako će vaša tvrtka poslovati u smislu transparentnosti i organizacijske strukture. U dijelu o zaposlenicima, ideja je razumjeti koja je uloga zaposlenika u poslovanju. Te elemente može biti teško razmotriti u ovoj fazi, ali s vremenom će ih trebati pažljivo razmotriti. 

Na kraju, donji dio ponovno sažima sveukupne društvene učinke i koristi. Nadamo se da u vašem poslovnom modelu koristi značajno nadmašuju negativne . 

Kako koristiti društveni sloj 

Počnite od centra: 

Ovaj odjeljak postavlja pitanje kako stvaramo vrijednost za društvo. Društvena vrijednost izražava kako projekt/posao ima svrhu pružiti korist svojim dionicima . Njegova je svrha veća od osiguranja vlastitog ekonomskog opstanka. Misija tog projekta/posla trebala bi doprinijeti da svijet bude bolje mjesto. 

Sasvim desno i lijevo: 

2. Lokalne zajednice i dobavljači: zajednica u kojoj projekt/poslovanje djeluje. Lokalne zajednice također uključuju dobavljače i njihove zajednice. 

3. Krajnji korisnik: Osoba koja konzumira prijedlog vrijednosti je krajnji korisnik. 

Dobro je postaviti pitanje kako naša ponuda poboljšava njihovu kvalitetu života. 

Unutarnje lijevo 

4. Zaposlenici: element zaposlenika predstavlja uvjete rada i inicijative za osobni rast ljudi koji rade na projektu/ poslu . 

5. Upravljanje: organizacijska struktura i pristup vodstvu. kako će vaša tvrtka poslovati u smislu transparentnosti i izvješćivanja. .Zadruga , privatno poduzeće i javno poduzeće imaju različite organizacijske strukture i pristupe ostvarenju svoje misije. 

Unutarnje desno 

6. Društvena kultura: Društvena kultura kojoj projekt/posao doprinosi može biti pozitivna, poput promicanja različitosti i odgovornosti ili negativnih vrijednosti, poput podržavanja nejednakosti ili kratkoročnog razmišljanja 

7. Razmjer dosega: koji će biti opseg našeg društvenog utjecaja: Ako je ograničen na malo geografsko područje, kako možete povećati opseg dosega kroz promjenjive i široko rasprostranjene odnose? 

Završite na dnu 

8&9) ukupni društveni negativni utjecaji i koristi. 

Kada se analiziraju zajedno, tri sloja poslovnog modela čine jasnijim kako organizacija stvara višestruke vrijednosti: ekonomsku (prijedlog vrijednosti), ekološku (funkcionalnu vrijednost) i društvenu (društvenu vrijednost). Mogu se čitati svaki zasebno ili naslagati jedan na drugi kako bi se razumjeli odnosi između ta tri segmenta. Na primjer, troškovi i koristi vašeg poslovnog modela također imaju utjecaj na okoliš (pozitivan ili negativan) i društveni utjecaj na vaše dionike. 

Newsletter-ul Startarium. Citește sinteza lunară direct pe e-mail