2015-ben az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) elfogadta a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendet. A menetrend 17 fenntartható fejlődési célt tartalmaz, amelyek az oktatástól vagy a nők egyenlőségétől kezdve az éghajlatváltozáson át a fenntarthatóbb városok kialakításáig terjednek.
A 17 fenntartható fejlődési cél célja az emberiség és a bolygó jólétének és jólétének előmozdítása, hogy 2030-ig megvalósuljon. A kihívások olyan globális problémákkal foglalkoznak, amelyek megoldásokat igényelnek, és minden egyes célon belül 169 konkrét cél van, amelyek arra összpontosítanak, hogyan lehet a célokat elérni.
A 17 fenntartható fejlődési cél a következő területeket célozza meg:
-
A szegénység megszüntetése: A szélsőséges szegénység 1990 óta több mint felére csökkent, azonban még mindig több mint minden ötödik ember kevesebb mint napi 1,25 dollárból él. A szegénység több, mint a jövedelem vagy az erőforrások hiánya - magában foglalja az alapvető szolgáltatások, például az oktatás, az éhezés, a társadalmi megkülönböztetés és kirekesztés, valamint a döntéshozatalban való részvétel hiányát.
-
Az éhezés megszüntetése: Az élelmezésbiztonság és a jobb táplálkozás elérése, valamint a fenntartható mezőgazdaság előmozdítása. Világszerte minden 9. emberből 1 alultáplált, és ezen emberek túlnyomó többsége a fejlődő országokban él.
-
Egészség és jólét: Az egészséges élet biztosítása és a jólét előmozdítása minden korosztály számára. Jelentős eredményeket értünk el a várható élettartam növelése, valamint a gyermek- és anyai halálozás csökkentése terén, és jelentős előrelépés történt a tiszta vízhez és a higiéniához való hozzáférés javítása terén. A fejlődő országokban azonban a nőknek csak a fele részesül a szükséges egészségügyi ellátásban. Fontos cél a szennyezéssel összefüggő betegségekből eredő halálesetek és megbetegedések számának csökkentése.
-
Minőségi oktatás: Biztosítani kell az inkluzív és méltányos minőségi oktatást, és elő kell mozdítani az egész életen át tartó tanulás lehetőségét mindenki számára. A hozzáférés nem mindig jelenti az oktatás minőségét vagy az általános iskola befejezését. Jelenleg világszerte még mindig 103 millió fiatal nem rendelkezik alapvető írni-olvasni tudással, és több mint 60 százalékuk nő.
-
Nemek közötti egyenlőség: A nemek közötti egyenlőség megvalósítása és minden nő és lány helyzetének javítása. A nők és lányok egyenlő hozzáférése az oktatáshoz, az egészségügyi ellátáshoz, a tisztességes munkához, valamint a politikai és gazdasági döntéshozatali folyamatokban való képviselethez a fenntartható gazdaságokat táplálja, és a társadalmak és az egész emberiség javát szolgálja.
-
Tiszta víz és higiénia: A víz és a higiénia elérhetőségének és fenntartható kezelésének biztosítása mindenki számára.
-
Megfizethető és tiszta energia: A megfizethető, megbízható, fenntartható és korszerű energiához való hozzáférés biztosítása mindenki számára.
-
Tisztességes munka és gazdasági növekedés: A fenntartható, inkluzív és fenntartható gazdasági növekedés, a teljes és produktív foglalkoztatás és a tisztességes munka előmozdítása mindenki számára.
-
Ipar, innováció és infrastruktúra: Rugalmas infrastruktúra kiépítése, az inkluzív és fenntartható iparosítás előmozdítása és az innováció ösztönzése.
-
Az egyenlőtlenségek csökkentése: A jövedelmi egyenlőtlenségek csökkentése az országokon belül és az országok között.
-
Fenntartható városok és közösségek: A városok és az emberi települések befogadóvá, biztonságossá, ellenállóvá és fenntarthatóvá tétele.
-
Felelős termelés és fogyasztás: Fenntartható fogyasztási és termelési minták biztosítása.
-
Éghajlatváltozás elleni fellépés: Az éghajlatváltozás és annak hatásai elleni sürgős fellépés a kibocsátások szabályozásával és a megújuló energiaforrások fejlesztésének előmozdításával.
-
Élet a víz alatt: Az óceánok, tengerek és tengeri erőforrások megőrzése és fenntartható használata a fenntartható fejlődés érdekében.
-
A szárazföldi ökoszisztémák élete: A szárazföldi ökoszisztémák védelme, helyreállítása és fenntartható használatának előmozdítása, fenntartható gazdálkodás a következők érdekében
-
Béke, igazságosság és erős intézmények: A fenntartható fejlődés érdekében a békés és befogadó társadalmak előmozdítása, az igazságszolgáltatáshoz való hozzáférés biztosítása mindenki számára, valamint hatékony, elszámoltatható és befogadó intézmények kiépítése minden szinten.
-
Partnerségek a célok eléréséhez
Mit tehetnek a vállalkozók, hogy hozzájáruljanak az SDG-khez?
A vállalkozók alapvető szerepet játszanak az SDG-k megvalósításában, mivel mind az üzleti, mind a kreatív szektorban hatalmas átalakító erővel rendelkeznek.
A szervezeteket egyéni személyek alkotják, akik viszont a társadalom részei, egymáshoz és a környezethez viszonyulnak, fogyasztanak és szokásaikkal hatnak.
Ezért fontos, hogy beépüljön az üzleti stratégiába, és az is elengedhetetlen, hogy a csapat minden egyes tagja(kicsi vagy nagy) internalizálja e célok fontosságát, és ismerje az elérésükhöz szükséges irányelveket és intézkedéseket.
Ezért vannak olyan intézkedések, amelyeket mind külsőleg, mind belsőleg a startupok megtehetnek annak érdekében, hogy hozzájáruljanak az SDG-khez.
-
A tudatosság növelése és a csapat minden tagjának képzése az SDG-kről, hogy közös értékek jöjjenek létre.
-
Azonosítsd azokat az SDG-ket, amelyek kapcsolódnak a projekt stratégiai fókuszához, és amelyeken koherens és átfogó módon lehet dolgozni.
-
Alakíts ki szövetségeket más vállalkozókkal és szervezetekkel.
-
Terjeszd ki az SDG-k üzenetét a csapaton kívülre, az érdekelt felek és az üzleti szektor egésze, valamint a nagyközönség körében.
-
Működj együtt az azonos ágazatban dolgozó emberekkel és szervezetekkel, hogy a fenntarthatósági kritériumok szerinti innovációt és az ágazat konkrét módjait keresse az SDG-khez való hozzájárulásra.
-
Támogasd a partnerségeket a technológia, a tudás és az üzleti modellek fenntarthatósági kritériumok szerinti fejlesztése és megosztása érdekében.
-
A helyi vállalkozások fejlődésének támogatása.
-
Közös együttműködési eszközök és kezdeményezések létrehozása.
-
Részvétel konferenciákon, rendezvényeken és workshopokon az SDG-kkel kapcsolatos legjobb gyakorlatok megosztása érdekében.