Ha vállalkozást indítasz, vagy ha fejleszteni szeretnéd a céged tevékenységét, akkor figyelmet kell fordítanod az ezzel járó beruházásokra: a lehetőségektől kezdve a jövőben fedezendő, a beruházáshoz kapcsolódó költségekig.
Ha még az út elején jársz, és szeretnéd fejleszteni a vállalkozásod, vagy szeretnéd megbecsülni, hogy hogyan fejlődhet a következő években, akkor pénzügyi előrejelzést kell készítened, amelynek tartalmaznia kell a bevételt, a kiadástés, és egy cash flow jelentést.
Bevétel és kiadás kontra cash flow
Íme a kettő közötti különbségek:
Bevétel és kiadás
-
a jelenlegi tevékenységből (értékesítés, szolgáltatás) származó becsült bevételek és a működéséből származó kiadások alapján készül.
-
A bevételt akkor rögzítik a számviteli nyilvántartásban, amikor egy terméket eladnak és számlát állítanak ki, még akkor is, ha ez a bevétel a jövőben fog befolyni (például: ma eladtam 1 tonna lisztet és 30 napos fizetési határidőt ajánlottam a számlára ). Ezért a bevétel nem a számla kiállításakor érkezik meg. A bevétellel egyidejűleg a kapcsolódó ráfordítást is elszámolják (azaz az eladott árumennyiség készletből való kivezetését).
A vállalkozás cash-flow-ja:
-
A ténylegesen beszedett összegekre (a kiszámlázott bevételekre), illetve a fizetendő összegekre (a nyilvántartott kiadásokra) vonatkozik.
Figyelembe kell venni, hogy bár a vizsgált időszak végén a vállalkozás nyereséges lehet, előfordulhat, hogy menet közben a kiadások meghaladják a bevételeket, és a vállalkozás nem tudja időben teljesíteni a kifizetéseket.
Hogyan segítenek a pénzügyi előrejelzések
A pénzügyi előrejelzések szerepe, hogy rávilágítsanak a csúcsidőszakokra (a bevételek, de különösen a kifizetések tekintetében), hogy eldönthesd, hogy mikor, és különösen, hogy szükséges-e valamilyen finanszírozáshoz fordulni. A tisztább kép érdekében az alábbiakban egy általános modellt találsz a havi pénzforgalom dokumentálására.
Cashflow táblázat
Töltse le a dokumentumot és add hozzá saját pénzügyi adataidat
Az értékesítés akkor ér véget, amikor a pénz beérkezik, nem pedig a számla kiállításakor.
Pénzforgalom = bevétel – kifizetések
Induljunk ki a fenti egyenletből.
Mivel a csúcsidőszakokban a likviditást biztosító finanszírozás leggyakoribb forrása a bankhitel, a kért finanszírozás szempontjából eltérő megközelítésre van szükség, illetve:
-
rövid lejáratú forgóeszköz-finanszírozás a jelenlegi üzletmenet támogatására
-
közép- vagy hosszú távú beruházási finanszírozás.
Mindkettőt röviden megvizsgáljuk.
Pénzügyi előrejelzések a működőtőke-finanszírozás tekintetében
Az ilyen finanszírozás formájától függetlenül (hitelkeret, működőtőke, faktoring) ajánlott, hogy a következő kérdésekre lényegre törően tudjon válaszolni:
-
A kért összeg indokolt-e a vállalkozás finanszírozási igényeihez képest?
-
Az új finanszírozás elegendő bevételt és pénzforgalmat generál-e ahhoz, hogy a vállakozás képes legyen a hitelkeret visszafizetésére?
-
Az értékesítési árrés elég magas-e ahhoz, hogy fedezze a finanszírozási költségeket?
Pénzügyi előrejelzések a beruházások finanszírozása tekintetében
Egy beruházási projekt finanszírozása várhatóan a bevételek növekedését, illetve az üzemi nyereség javulását eredményezi (a közvetlenül a végzett tevékenységből származó nyereség, a pénzügyi kiadások, a költségvetési adók és a vállalat eszközeinek értékének fokozatos helyreállításával járó kiadások, más néven értékcsökkenés levonása előtt).
Figyelembe kell venni a beruházás típusát és hallgatólagosan annak a vállalat későbbi tevékenységére gyakorolt hatását, ezért többféle fejlesztési típust különböztetünk meg:
-
helyettesítő beruházások, amelyek fő célja a jövedelmezőség fenntartása, alacsonyabb kockázattal vagy
-
bővítő beruházások, amelyek fő célja a forgalom növelése, magasabb kockázattal.
Hogyan készítsünk jövőbeli előrejelzéseket, ha olyan bővítési beruházást szeretnénk végrehajtani (gépvásárlás, gépkocsik beszerzése, a termelési terület bővítése stb.), amely hatással van a termelési/szállítási kapacitás növekedésére és így az értékesítésre is?
Főbb megfontolandó kérdések:
-
Mennyivel nőnek az eladások az új beruházás megvalósítása után?
-
Milyen kiadásokat fog előidézni az új beruházás? A tevékenység fejlesztéséből származó nyereség fedezni fogja-e legalább a finanszírozási költségeket (kamat és bankhitel)?
Az is nagyon fontos, hogy a berendezés élettartamát a finanszírozási forrás (hitel) visszafizetési idejével hozzuk összefüggésbe, hogy a visszafizetési forrást maga a hitel tárgya generálja.
Gazdaságilag nem hatékony rövid lejáratú hitelhez folyamodni egy ingatlan eszköz (pl.: ingatlan, berendezés, gépkocsi, amelyet a vállalkozáshoz használnak) finanszírozásához, mert egy ilyen intézkedés rövid távon egyensúlytalanságot eredményez.
Az új beruházás számos (részben igen jelentős) költséggel is jár, mint például:
-
az adott árukat használó/kezelő alkalmazottak számának növekedése;
-
a vásárolt nyersanyagok mennyiségének növekedése, a működési költségek növekedése (közüzemi szolgáltatások, bérleti díj);
Például, ha van egy fuvarozó céged, és 2 új teherautót vásárolsz, akkor a következőkre lesz szükséged:
-
Legalább 4 sofőrt kell alkalmazni (akik váltott műszakban dolgoznak);
-
üzemanyagot kell vásárolni az új járművekhez;
-
fizetni kell az útadót, útdíjat, biztosítást, új adókat, pótalkatrészeket stb.;
Ha az ezzel a járművel elért nyereség meghaladja a banknak fizetett kamatot, akkor ez egy nyereséges befektetés.
Ezért a pénzügyi előrejelzések figyelembe veszik:
-
a következő időszakban elért bevételeket és a növelésük módjának meghatározását;
-
a következő időszak kiadásainak előrejelzését, és a tevékenység hatékonyabbá tételével azok optimalizálására való törekvést;
-
meghatározzák a nyereséget, amelynek a beruházási projekt megvalósítása után növekedést kell mutatnia.