A "szokásos üzletmenet" mondás most új értelmet nyert. A fogyasztók, az alkalmazottak és más érdekelt felek szemében már nem elegendő, ha csak a hagyományos üzleti sikerességi normáknak felelünk meg. Ezen a kurzuson megismerheted a fenntarthatóság fontosságát, és azt, hogy a vállalkozásoknak és vállalkozóknak miért kell ezt beépíteni az üzleti modellbe.
Ez a tanfolyam azoknak szól, aki:
szakember, munkáltató, menedzser vagy vállalkozó, akinek szüksége van egy fenntarthatóbb megközelítésre a munkája során.
új termékeket és szolgáltatásokat szeretne kifejleszteni a fenntartható elvek figyelembevételével.
egy olyan előretörő vállalkozóknak, aki olyan hosszú távú projekteket szeretne létrehozni, amelyek pozitív hatással vannak a közösségekre és az egyénekre.
A "szokásos üzletmenet" mondás most új értelmet nyert. A fogyasztók, az alkalmazottak és más érdekelt felek szemében már nem elegendő, ha az üzleti siker hagyományos normáinak megfelelünk. Ezért ebben a cikkben megismerheted a fenntarthatóság fontosságát, valamint azt, hogy a vállalkozásoknak és a vállalkozóknak miért kell beépíteniük azt az üzleti modelljükbe.
Íme néhány fontos kifejezés, amelyet ezen a tanfolyamon tanulhatsz meg!
A fenntartható fejlődés az a koncepció, amely szerint az emberi társadalmaknak úgy kell élniük és kielégíteniük szükségleteiket, hogy közben nem veszélyeztetik a jövő nemzedékek képességét saját szükségleteik kielégítésére. A fenntartható fejlődés hivatalos meghatározását először az ENSZ által 1987-ben megrendelt Brundtland-jelentéshez dolgozták ki.
2015-ben az Egyesült Nemzetek Szervezete (ENSZ) elfogadta a 2030-ig tartó időszakra vonatkozó fenntartható fejlődési menetrendet. A menetrend 17 fenntartható fejlődési célt tartalmaz, amelyek az oktatástól vagy a nők egyenlőségétől kezdve az éghajlatváltozáson át a fenntarthatóbb városok kialakításáig terjednek.
"Át kell alakítanunk a "take-make-waste" rendszerünk minden elemét: hogyan gazdálkodunk az erőforrásokkal, hogyan állítjuk elő és használjuk a termékeket, és mit teszünk az anyagokkal azután. Csak így tudunk virágzó körforgásos gazdaságot létrehozni, amely bolygónk korlátain belül mindenki számára előnyös lehet." - Ellen Macarthur Alapítvány
A körforgásos gazdaság olyan termelési és fogyasztási modell, amely a meglévő anyagok és termékek megosztását, bérbeadását, újrafelhasználását, javítását, megújítását és újrahasznosítását foglalja magában, a lehető legtöbbször, a hozzáadott érték megteremtése érdekében. Ily módon a termékek életciklusa meghosszabbodik.
A fánk gazdaság, vagy fánk-gazdaságtan a fenntartható fejlődés vizuális keretrendszere - fánk vagy mentőöv alakú -, amely a bolygói határok koncepcióját a társadalmi határok kiegészítő koncepciójával kombinálja. A név a diagram alakjából ered: egy korong, középen egy lyukkal.
A fenntartható üzleti stratégia általános célja, hogy pozitív hatást gyakoroljon a környezetre, a társadalomra vagy mindkettőre, miközben a részvényesek is hasznot húznak belőle. Az üzleti vezetők egyre inkább felismerik a fenntartható üzleti stratégiák erejét nemcsak a világ legégetőbb kihívásainak kezelésében, hanem cégük sikerének előmozdításában is. A fenntarthatóság fogalmának meghatározása, a világos és elérhető célok meghatározása és az e célok elérésére irányuló stratégia megfogalmazása azonban ijesztő lehet. A vállalkozások fenntarthatósági törekvéseinek megértéséhez az egyik gyakori módszer a hármas alsó határ néven ismert koncepció.
Vállalkozásodon keresztül is pozitív hatást gyakorolhatsz! Szánj egy pillanatot arra, hogy végiggondold, hogyan járulhatsz hozzá vállalkozásod a közösségére gyakorolt pozitív hatáshoz. Gondolkodj el olyan kezdeményezéseken, amelyekkel fenntarthatóbbá teheted vállalkozásod, például hogyan csökkentheted a hulladék mennyiségét, vagy hogyan használhatsz újrafelhasználható csomagolást termékeidben.
Az üzleti modell megtervezéséhez egy üzleti modell vászon nevű eszközt használhatunk. Ez a vászon segít átgondolni az összes szükséges építőelemet, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy sikeresen teremtsünk, megragadjunk és értéket szolgáltassunk.
Azt mondják, "nem lehet kezelni azt, amit nem tudsz mérni". Ez akkor is igaz, amikor a vállalkozói szellemről, a hatásról és a hármas alsó vonalról beszélünk.
A változáselmélet (Theory of Change, ToC) egy rugalmas módszertan az ötlet vagy projekt megtervezésére, a hatásra és a mérésre összpontosítva. Logikai modellnek is nevezik, és lehetővé teszi, hogy megtervezze stratégiája építőköveit.
A változáselmélet elkészítéséhez számos - fizetős és ingyenes - szoftver áll rendelkezésre.
"A megfelelő intézkedés kiválasztása és a dolgok helyes mérése egyszerre művészet és tudomány. A KPI-k pedig befolyásolják a vezetői magatartást és az üzleti kultúrát is." - Pearl Zhu
"A kommunikáció a legfontosabb készség, amellyel bármely vezető rendelkezhet" - Richard Branson
"Határozd meg, hogy milyen viselkedésformákat és meggyőződéseket értékelsz vállalatként, és mindenki éljen hűen ezekhez. Ezeknek a viselkedésmódoknak és meggyőződéseknek annyira alapvetőnek kell lenniük a magját illetően, hogy nem is gondolsz rá kultúraként." - Brittany Forsyth, a Shopify HR alelnöke
Küldetésnyilatkozat nélkül előfordulhat, hogy felérsz a létra tetejére, majd rájöz, hogy rossz épületnek támaszkodtál! - Dave Ramsey
A fenntartható vezetőnek rendelkeznie kell olyan személyes jellemvonásokkal és vezetői tulajdonságokkal, amelyek lehetővé teszik számára, hogy empátiával vezessen egy többfeladatú-tartó környezetben. A fenntarthatósági vezető olyan személy, aki inspirálja és támogatja a jobb világért való cselekvést. - Alberto Pastore
"Az vagy, amit teszel, nem pedig az, amit mondasz, hogy megteszel." - C.G. Jung
Mit látna a vállalkozása, ha tükörbe nézne? Egy pillanatkép, amelyet a csapatával és a partnereivel megvitathatnak.
A prezentáció, amelyet a befektetők e-mailben szeretnének megkapni